Копійка Валентина Миколаївна, 3 клас, урок Доброти
Тема: учись робити добро, воно дорожче
від золота
Мета: формувати уявлення учнів про
значення доброти в суспільстві, як важливою критерію душевної краси людини на
основі літературних творів В.О. Сухомлинського інших творів на моральну етичну
тему та власного досвіду дітей, розвивати емоційну культуру, асоціативне
мислення, виявляти потребу в чуйності, людяності, доброти.
Обладнання:
твори
В.О. Сухомлинського: «Добре слово». «Чому», аудіозапис пісень «Усмішка», «Якщо
добрий ти…», макет сонечка. Проміні із написом слів: посмішка, радісний погляд,
лагідні очі, добре слово, добрі діла турбота про тварин; прислів’я, торбина
добра
Хід уроку
І Організаційний момент
- Діти, давайте щиро та сердечно привітаємо один одного такими
словами:
Учитель: - Я всміхаюсь
сонечку.
Учні (хором): - Здрастуй золоте!
Учитель: - Я всміхаюсь
квіточці.
Учні: - Хай вона росте!
Учитель: - Я всміхаюсь дощику.
Учні: - Лийся, мов з відра!
Учитель: - Друзям усміхаюся.
Учні: - Зичу їм
добра.
-
Тож поверніться і подаруйте посмішку своїм товаришам.
Щира і добра усмішка…. Діти, це багато чи мало! (Відповідь дітей).
-
Це так мало і водночас так багато. А чому? (Відповідь
дітей). Бо в неї починається доброта, приязнь, дружба.
ІІ Повідомлення теми уроку
-
Тож сьогодні ми з вами будемо вчитися робити добро, якого
так іноді не вистачає. Бо ж тема нашого уроку, прочитайте: «Учись робити добро,
воно дорожче від золота». І ось це усміхнене сонечко до кінця уроку повинно
засяяти.
ІІІ Робота над темою
-
І ми вже з вами знаємо перший ключик яким можна розбудити
в людини добрі почуття – це …. посмішка. Давайте зараз разом розбудимо в наших
серцях доброту виконавши пісню «Усмішка». І у нас на сонечку засяяло слово
«посмішка».
1. Слухання та виконання пісні
«Усмішка» з мультика «Крихітка єнот».
- Отже доброта людини у її щирій
усмішці, а ще в чому? Дізнаємось послухавши оповідання В. Сухомлинського
«Чому?» (Читає підготовлений учень).
2. Слухання оповідання В.О.
Сухомлинського «Чому?».
3. Бесіда за змістом.
- Який настрій викликало у вас це
оповідання
- Чому заплакав Сергійко? (Від
байдужості своїх однокласників).
- Чого не вистачило однокласникам
Сергійка? (радісного погляду, лагідних очей)
Отже, на нашому сонечку можуть
засяяти такі ключики доброти, як радісний погляд, лагідні очі.
4. Слухання оповідання В
Сухомлинського «Добре слово»
- Чому ж це нам треба вчитися,
щоб бути добрими? Нам підскаже оповідання В. Сухомлинського «Добре слово»
(читають учні)
5. Бесіда за змістом
- Яке лихо спіткало дівчину?
- Чим намагалися вилікувати Олю
рідні?
- Чи допомагало це Олі?
- А що допомогло?
- Можливо і хтось із вас пригадає
випадок, коли добре слово дуже допомогло вам?
6. Робота з прислів’ями. Торбинка
добра.
- Бути добрими та чуйними,
ставитись до людей з теплом та душевною щирістю вчить нас і українська давня
мудрість. Ось зараз із нашої торбинки добра ми і дізнаємось про це.
(Діти дістають прислів’я і
читають.)
Від доброго слова і лід розмерзає
Гостре словечко, коле сердечко.
Добре слово варте завдатку.
Рана загоїться, зле слово – ніколи.
Добре слово краще, ніж готові гроші.
Доброму скрізь добре.
Добрі вісті не лежать на місті.
Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту.
Все добре переймай, а зла уникай.
Не одежа красить людину, а добрі діла.
До доброї криниці стежка утоптана.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Отже, які ще ключики доброти можуть засяяти на
нашому сонечку, про які говорила народна мудрість? (Добре слово, добрі діла).
7. Представлення своїх домашніх улюбленців у
вигляді фотографій, малюнків та розповідей.
- Але про доброту людини свідчить не тільки те, як
вона ставиться до людей, а й до всього, що її оточує, а особливо до братів
наших менших.
- підніміть руки, в кого з вас є домашні
улюбленці. Те, що в багатьох з вас є домашні улюбленці, вже свідчить про ваші
добрі серця. Адже тваринка, віддячує вірністю та прихильністю тільки тому, хто
дбає та піклується про неї, і ніколи не стане другом для того, хто хоч раз
завдав їй болю та негоди.
- Хто підготував представлення свого улюбленця у
вигляді фотографії, малюнка чи розповіді про нього, вийдіть до дошки. (Діти
показують фотографії, малюнки. Розповідають про своїх домашніх тварин.)
Песик
Як добре з песиком дружить!
Він вміє лапку подавать!
До мене з радістю біжить,
А в ранці не дає проспать.
І любить тапочки носить,
Зі школи він мене чекає.
І завжди може захистить
Як хтось на мене нападає.
Я свого песика люблю,
Він так уміє гарно гратись!
Я з ним гуляю навіть сплю,
Щодня люблю з ним позабавлятись!
Киця
Киця любить, як по спинці
Гладжу киценьку свою,
Як дарую їй гостинці,
Кашу, молоко даю.
Киця сердиться на мене,
Як смикну її за хвіст;
Очі зробляться зелені
І не п’є тоді й не їсть
IV. Підсумок уроку
-
Отже, зробимо висновок. Чому треба вчитися, щоб про тебе
сказали, що ти добра людина. Прочитаємо з нашого сонечка. Які існують ключики
доброти.
-
Послухайте вірш «Доброта»
1 учень: - Доброму скрізь добре! – мама так
казала.
- Я її послухав і не зрозумів.
Мама пояснила, казку розказала,
Став я прислухатися до чарівних слів.
2 учень: Й зрозумів
нарешті, що добро творити –
Треба щохвилини, протягом всіх літ!
Це і є завдання кожної людини.
Бо вона приходить для добра у світ!
3 учень:
Всі прийшли на Землю, щоб добро творити,
Щоб ростить старанно честі деревце,
Треба добрим бути, чесно завжди жити.
Й ти ніколи в світі не забудь про це!
- Ми всі приходили у світ, щоб творити. Що? (Добро)
3. Читання з дошки рядків вірша
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віри
Людину відрізняє від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина свята:
Людина починається з добра!
Тож будьте, діти, добрими,
чуйними, повсякчас намагайтеся допомагати один одному. І хай вашою заповіддю
житті змалку стануть мудрі слова (Читають).
«Усе добре переймай, а зла
уникай»
4. Виконання пісні «Якщо добрий
ти…» з мультика «Пригоди Кота Леопольда»
Немає коментарів:
Дописати коментар