Епіграф:

Епіграф:

Уроки доброти Комишан А. М.


Комишан Алла Миколаївна, 1 клас, урок      Доброти


Тема:  Добре  жити  з  добрими  людьми

Мета: формувати  духовно – моральні цінності,  переконання про те, що добре жити з добрими людьми;  розвивати оцінні навички, знайомити з поняттям добра і зла; сприяти вихованню бажання творити добро.

Обладнання: малюнок сонечка;  динамічний малюнок квітки;  індивідуальні малюнки сонечка та хмаринки; сюжетні малюнки з набору «Уроки доброти»; конверт из розрізаними на частини прислів’ями; малюнок терезів; свічечка; надруковані слова: заздрість, щирість та ін.

Хід уроку

І Організаційний момент

1. Емоційне налаштування на урок
( Звучить грамзапис вальсу)
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла – людина вже не та…
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожитии
У царстві справедливості й добра.

ІІ Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, до нас на урок завітало сонечко. Воно дарує нам світло і тепло. Та що
 це за букви воно принесло на своїх промінцях?
                                      О  Б  Д  О  Р 
- Яке слово можна утворити з цих літер? (добро) Що означає слово «Добро»? Яких людей ми називаємо добрими? На які справи здатна добра людина?
З якими людьми краще – з добрими чи злими?
 Тож саме на ці питання  постараємося дати відповідь на сьогоднішньому уроці.

 ІІІ Мотивація навчальної діяльності
- Добро, добрі справи, добре серце, байдужість, зло. А може ви ще малі, вам рано про це говорити? Чи вам добре і без добра?
Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра!
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.
         ІV Усвідомлення змісту навчального матеріалу
1. Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»

- Діти, хоч у вас невеликий життєвий досвід, та все ж таки є якісь уявлення про добро. То ж перевіримо, чи знаєте ви, що робить добра людина.
Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю, сигналізуєте сонечком, а якщо ні, то хмаркою.








§       Допомагати мамі мити посуд
§       Не вмиватися
§       Берегти рідну природу та охороняти її
§       Шанувати працю інших людей
§       Галасувати, коли хтось відпочиває
§       Бути вихованим, стриманим
§       Обманювати, сваритися, хвалитися
§       Насміхатися з чужого горя
§       Добре вчитися, багато читати
§       Не слухати батьків
§       Ділитися  тим, що в тебе є
§       Ображати інших
§       Їсти  на уроках
§       Брати чуже. Красти
§       Захищати слабшого
§       Допомагати друзям у біді
-Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.

2. Читання і обговорення оповідання  В. Сухомлинського «Прогулянка до лісу»
- Куди пішла сімя на прогулянку?
- Що вони побачили у лісі?
- Як родина укривалася від дощу?
- Що можна сказати про цю сімю? Серед яких людей росте маленький хлопчик?
- Який добрий вчинок зробив Сашко?

3. Обговорення життєвих ситуацій
Бесіда за сюжетними малюнками з набору «Уроки доброти»:
1.    Хто людям добра бажає, той сам його здобуває.
2.    Де є добрі люди, там біди не буде.
3.    У лиху годину пізнаєш вірну людину.

4. Літературне лото. Гра «З якої казки?»
         Він звірят усіх лікує,
         Від хвороби їх лікує,
         І зайчат, і мавпенят,
         Бегемотів, тигренят,
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить,
Наш добрий лікар … (Айболить)
- Яку добру справу робив лікар Айболить?
        
         Сидить півник на печі,
         Їсть смачненькі калачі.
         Тут лисичка прибігає
         Півника мерщій хапає.
         Біжить котик рятувати,
         В лиса півника забрати. («Котик і Півник»)
- Хто і яке добре діло зробив у цій казці?

         Вигнав дід козу із хати,
         Та й пішла вона блукати.
         В зайця хату відібрала.
         Всі козу ту виганяли.
         Рак козуню ущипнув –
         Зайцю хатку повернув. («Коза – дереза»)
- Хто допоміг зайчикові повернути хатку?
- Яким він був?

         Виріс цей хлопчина
         З маленької деревини.
         У печі зміючку спік,
         Сам на дерево утік.
         Його гусятко врятувало –
         На крилечка свої узяло,
         Принесло до тата й мами,
         Частувалось пирогами. («Івасик – Телесик»)
- Хто в цій казці зробив добрий вчинок?

5. Ігрова вправа «Терези»
- Чого на землі більше: добра чи зла? Допоможуть нам визначити терези. На одну чашу будемо класти зло, а на іншу – добро.
Заздрість, щирість, щедрість, жадібність, ніжність, дружба, мир, грубість, любов, вдячність, злість, співчуття, допомога, брехня,
чуйність, увага, війна, теплота, щирість, підлість, чесність, доброта,
байдужість, повага, злагода, ласка, захист, образи, розуміння, усмішка.

- На землі багато добра, та немало й зла. Як же перемогти зло?
                                      (відповіді дітей)
- Згадайте, які добрі справи ви робили і по краплині покладемо їх на чашу добра.
- То як нам перемогти зло?
- Так і в житті краплинки добра, зливаючись, перетворюються у струмочок.
Струмочок в річку, річка - у море Добра. Саме для добра приходить людина у цей світ. Доброта – це один із найсвітліших проявів людської душі.
Запам’ятай, моя дитино, з юних літ 
На все життя, щоб знала, як прожити.
 
Людина для добра приходить в світ
 
Й покликана завжди добро творити.
 
Нелегко це, хто щоб не говорив,
 
Й не кожному зробити це вдається.
 
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
 
Що доброта не завжди йде до серця.
 
Та ти людина і тому учись
 
Добро творити,людям співчувати.
 
До цього світу пильно придивись,
 
Злим помислам навчися лад давати.
 
Йди з добротою - це собі затям,
 
Із ласкою, прихильністю, привітно.
 
Й не розлучайся з добрим почуттям,
 
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
 
- Будьте завжди добрими, носіть у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже ви носите горде звання  – людина!
6. Скарбничка народної мудрості 
 - Поняття «добро» і «зло» знайшли відображення в усній народній творчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зло; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний.
 

 1) Гра «Наповни скарбничку»
 
- Пригадайте прислів’я про добро.
 
2) Гра «Склади прислів’я»
 
- На партах конверти з розрізаними на частини прислів’ями .
 
Кожна група складає своє прислів’я. Як ви розумієте прислів’я?
 
         Добре ім’я краще від багатства.
 
            За добро добром платять.
 
            Зла людина зліша від вовка.
 
            У лиху годину пізнаєш вірну людину.
 
            Перший крок до добра – не роби зла.
 
            Не одяг красить людину, а добрі діла.
             
7. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я бажаю тобі…» 
- Ось і підійшов до кінця наш урок. Сонечко дарує нам своє ласкаве і тепле проміння. Простягніть до нього свої рученята, візьміть один маленький промінчик у своє серце і запаліть у ньому вогник доброти. А від вогника доброти у серці
Спалахнула свічечка 
Ніжним полум’ям.
 
Підійди погрітися,
 
Кому холодно…
 
Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай торжествують світло і добро, бо добре жити з добрими людьми! 
V Підсумок уроку 
- Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця. Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка( динамічний малюнок). Спочатку це пуп’янок, який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Справедливості, Дружби, Доброти.
 
- Що ж перемогло у нас на уроці? Добро чи зло? З чим в серці має жити людина, з добром чи зі злом?
 З якими людьми жити добре? Памятайте:
                   Добро твориться просто – ні за так.
                   Так, як цвіте і опадає мак,
                   Як хмарка в’ється і сміється пташка,
                   Як трудиться мурашка – горопашка.
                   Хай сіє зерна скрізь метка рука,
                   І не зросте із нього ковила…
Лиш так здолаймо океани зла!



Немає коментарів:

Дописати коментар

Огир Т. Ю., заступник директора з НВР Реалізуємо педагогіку гуманізму          Видатний педагог-гуманіст В.О.Сухомлинський був гли...