Комишан Алла Миколаївна, 1 клас, урок Доброти
Тема: Добре
жити з добрими
людьми
Мета:
формувати духовно – моральні
цінності, переконання про те, що добре
жити з добрими людьми; розвивати оцінні
навички, знайомити з поняттям добра і зла; сприяти вихованню бажання творити
добро.
Обладнання:
малюнок сонечка; динамічний малюнок
квітки; індивідуальні малюнки сонечка та
хмаринки; сюжетні малюнки з набору «Уроки доброти»; конверт из розрізаними на
частини прислів’ями; малюнок терезів; свічечка; надруковані слова: заздрість,
щирість та ін.
Хід уроку
І Організаційний момент
1. Емоційне налаштування на урок
(
Звучить грамзапис вальсу)
Врятує
світ краса –
Завжди
так говорили.
Тепер
врятує світ лиш доброта,
Бо
однієї вже краси занадто мало,
Бо
стільки всюди зла – людина вже не та…
Тож,
люди на землі!
Спішіть
добро творити,
Щоб
нам не згинути у морі зла,
Щоб
кожен міг серед краси прожитии
У
царстві справедливості й добра.
ІІ Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, до нас на урок завітало сонечко. Воно дарує нам світло і тепло. Та
що
це за букви воно принесло на своїх промінцях?
О
Б Д О
Р
- Яке слово можна утворити з цих літер? (добро) Що означає слово «Добро»?
Яких людей ми називаємо добрими? На які справи здатна добра людина?
З
якими людьми краще – з добрими чи злими?
Тож саме на ці питання постараємося дати відповідь на сьогоднішньому
уроці.
ІІІ
Мотивація навчальної діяльності
- Добро, добрі справи, добре серце, байдужість, зло. А
може ви ще малі, вам рано про це говорити? Чи вам добре і без добра?
Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра!
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.
ІV Усвідомлення змісту навчального
матеріалу
1. Гра «Якщо ти добра
людина, то повинен…»
- Діти, хоч у вас невеликий життєвий досвід, та все ж
таки є якісь уявлення про добро. То ж перевіримо, чи знаєте ви, що робить добра
людина.
Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю,
сигналізуєте сонечком, а якщо ні, то хмаркою.
§
Допомагати мамі мити посуд
§ Не вмиватися
§ Берегти рідну природу та охороняти її
§ Шанувати працю інших людей
§ Галасувати, коли хтось відпочиває
§ Бути вихованим, стриманим
§ Обманювати, сваритися, хвалитися
§ Насміхатися з чужого горя
§ Добре вчитися, багато читати
§ Не слухати батьків
§ Ділитися тим, що в тебе є
§ Ображати інших
§ Їсти на уроках
§ Брати чуже. Красти
§ Захищати слабшого
§ Допомагати друзям у біді
§ Не вмиватися
§ Берегти рідну природу та охороняти її
§ Шанувати працю інших людей
§ Галасувати, коли хтось відпочиває
§ Бути вихованим, стриманим
§ Обманювати, сваритися, хвалитися
§ Насміхатися з чужого горя
§ Добре вчитися, багато читати
§ Не слухати батьків
§ Ділитися тим, що в тебе є
§ Ображати інших
§ Їсти на уроках
§ Брати чуже. Красти
§ Захищати слабшого
§ Допомагати друзям у біді
-Бачу, що ви знаєте,
що має робити добра людина.
2. Читання і
обговорення оповідання В. Сухомлинського
«Прогулянка до лісу»
- Куди пішла сім’я на прогулянку?
- Що вони побачили у
лісі?
- Як родина
укривалася від дощу?
- Що можна сказати про цю сім’ю?
Серед яких людей росте маленький хлопчик?
- Який добрий вчинок
зробив Сашко?
3. Обговорення життєвих ситуацій
Бесіда за сюжетними
малюнками з набору «Уроки доброти»:
1.
Хто людям добра бажає, той
сам його здобуває.
2.
Де є добрі люди, там біди
не буде.
3.
У лиху годину пізнаєш вірну
людину.
4. Літературне лото. Гра «З
якої казки?»
Він звірят усіх лікує,
Від хвороби їх лікує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів, тигренят,
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить,
Наш добрий лікар … (Айболить)
- Яку добру справу
робив лікар Айболить?
Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати. («Котик і Півник»)
- Хто і яке добре
діло зробив у цій казці?
Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати.
В зайця хату відібрала.
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув –
Зайцю хатку повернув. («Коза – дереза»)
- Хто допоміг
зайчикові повернути хатку?
- Яким він був?
Виріс цей хлопчина
З маленької деревини.
У печі зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало –
На крилечка свої узяло,
Принесло до тата й мами,
Частувалось пирогами. («Івасик – Телесик»)
- Хто в цій казці
зробив добрий вчинок?
5. Ігрова вправа «Терези»
- Чого на землі більше: добра чи зла? Допоможуть нам визначити терези. На
одну чашу будемо класти зло, а на
іншу – добро.
Заздрість, щирість,
щедрість, жадібність, ніжність, дружба, мир, грубість, любов, вдячність,
злість, співчуття, допомога, брехня,
чуйність, увага, війна, теплота, щирість, підлість, чесність, доброта,
байдужість, повага, злагода, ласка, захист, образи, розуміння, усмішка.
- На землі багато добра, та немало й зла. Як же перемогти зло?
(відповіді дітей)
- Згадайте, які добрі справи ви робили і по краплині покладемо їх на чашу
добра.
- То як нам перемогти зло?
- Так і в житті краплинки добра, зливаючись, перетворюються у струмочок.
Струмочок в річку, річка - у море Добра. Саме для добра приходить людина у
цей світ. Доброта – це один із найсвітліших проявів людської душі.
Запам’ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто щоб не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти людина і тому учись
Добро творити,людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою - це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся з добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто щоб не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти людина і тому учись
Добро творити,людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою - це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся з добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
-
Будьте завжди добрими, носіть
у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже ви носите горде
звання – людина!
6. Скарбничка народної мудрості
- Поняття «добро» і «зло» знайшли відображення в усній народній творчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зло; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний.
- Поняття «добро» і «зло» знайшли відображення в усній народній творчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зло; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний.
1) Гра «Наповни скарбничку»
- Пригадайте прислів’я про добро.
2) Гра «Склади прислів’я»
- На партах конверти з розрізаними на частини прислів’ями .
Кожна група складає своє прислів’я. Як ви розумієте прислів’я?
Добре ім’я краще від багатства.
За добро добром платять.
Зла людина зліша від вовка.
У лиху годину пізнаєш вірну людину.
Перший крок до добра – не роби зла.
Не одяг красить людину, а добрі діла.
7. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я бажаю тобі…»
- Ось і підійшов до кінця наш урок. Сонечко дарує нам своє ласкаве і тепле проміння. Простягніть до нього свої рученята, візьміть один маленький промінчик у своє серце і запаліть у ньому вогник доброти. А від вогника доброти у серці
Спалахнула свічечка
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно…
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно…
Ця свічка - це символ
доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай
торжествують світло і добро, бо добре жити з добрими людьми!
V Підсумок уроку
- Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця. Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка( динамічний малюнок). Спочатку це пуп’янок, який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Справедливості, Дружби, Доброти.
- Що ж перемогло у нас на уроці? Добро чи зло? З чим в серці має жити людина, з добром чи зі злом? З якими людьми жити добре? Пам’ятайте:
- Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця. Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка( динамічний малюнок). Спочатку це пуп’янок, який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Справедливості, Дружби, Доброти.
- Що ж перемогло у нас на уроці? Добро чи зло? З чим в серці має жити людина, з добром чи зі злом? З якими людьми жити добре? Пам’ятайте:
Добро
твориться просто – ні за так.
Так,
як цвіте і опадає мак,
Як
хмарка в’ється і сміється пташка,
Як
трудиться мурашка – горопашка.
Хай
сіє зерна скрізь метка рука,
І
не зросте із нього ковила…
Лиш так здолаймо океани зла!
Немає коментарів:
Дописати коментар